Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska, Magdalena Oprządek, Monika Latkowska, Dorota Szubierajska, Botaniczny od Kuchni – czyli sezonowość przez cały rok, red. merytoryczna Marcin Zych
Problemy związane ze zmianą klimatu i kryzysem bioróżnorodności budzą w ciągu ostatnich lat rosnące zainteresowanie wśród szerokiej publiczności i stały się jednym z najważniejszych zagadnień, które służą popularyzacji nauki. Jednocześnie wiedza z tych obszarów jest często odbierana jako nadmiernie abstrakcyjna, trudna do przyswojenia i przełożenia na życie codzienne. Przygotowywana przez Ogród Botaniczny UW książka jest ważną publikacją, która naświetla te zagadnienia, zarówno w sensie metaforycznym jak i dosłownym: „od kuchni" pokazując jak łączy się ona z życiem codziennym, jedzeniem, ale także zakupami, uprawą roślin domowych i rozumieniem, jak w wyzwaniach zrównoważonych praktyk w życiu codziennym odbijają się makro problemy i jak można im na poziomie mikro przeciwdziałać.
Poza poruszanymi tradycyjnie tematami sezonowości, lokalności, zrównoważonego rozwoju, bioróżnorodności, odpowiedniej i odpowiedzialnej diety, podjęte są tu wątki naszej osobistej odpowiedzialności za jakość życia przyszłych pokoleń. Żyjemy w przełomowych czasach. W obliczu zmian klimatycznych, kryzysu środowiskowego, epidemii otyłości i nadwagi w Polsce, bardziej potrzeba rewolucji niż ewolucji żywieniowej. Fundamentem rozwoju i zmian w społeczeństwie jest dobra edukacja oparta o wyniki badań naukowych.
„Botaniczny od Kuchni" nie jest tylko prostym zbiorem ciekawych przepisów. Opowiada też o samych roślinach, popularyzuje i zbiera wiedzę z zakresu botaniki i etnografii. Wyczula na to, co dzieje się w przyrodzie. To rozmowa z czytelnikiem o jedzeniu, o tym, co zrobić, by było smaczniejsze i zdrowsze dla nas i naszych bliskich.
W książce zebrane zostały wszystkie receptury i opowieści, jakie gościły na Facebooku Ogrodu Botanicznego UW w 2019 roku w ramach cyklu #SmacznePoniedziałki. Publikacja zachęca do przyjrzenia się zjadanym na co dzień roślinom raz jeszcze, do zastanowienia nad tym, dlaczego warto jeść sezonowo, w zgodzie z cyklem rozwojowym roślin i porą roku, uważniejszego spojrzenia na to, co rośnie na grządkach i w naturze, zachęca do wykorzystania produktów lokalnych. Zwraca uwagę na historię zastosowań danych roślin i ich wykorzystanie w kuchniach i kulturach różnych narodów. Ciekawe teksty o potrawach i ich składnikach są okraszone pięknymi fotografiami.
Ta publikacja to także swego rodzaju częściowe podsumowanie działań edukacyjnych Ogrodu Botanicznego wynikających z troski o środowisko. Codziennie staramy się przekonywać naszych gości i uczestników warsztatów upowszechniających wiedzę o zdrowym żywieniu wspomagającym ochronę środowiska i lokalnych producentów żywności, że powszednie wybory, także te dotyczące pokarmów, mają wpływ na ich produkcję, a ta z kolei na naszą Planetę. W czasach realizującego się zagrożenia klimatycznego osobiste decyzje mogą przynajmniej spowolnić zmiany niekorzystne dla nas i przetrwania wielu innych organizmów.