PL | EN

Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego
University of Warsaw Foundation

Botaniczny od Kuchni – czyli sezonowość przez cały rok

Photo!

 

Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska, Magdalena Oprządek, Monika Latkowska, Dorota Szubierajska, Botaniczny od Kuchni – czyli sezonowość przez cały rok, red. merytoryczna Marcin Zych

 

 

Problemy związane ze zmianą klimatu i kryzysem bioróżnorodności budzą w ciągu ostatnich lat rosnące zainteresowanie wśród szerokiej publiczności i stały się jednym z najważniejszych zagadnień, które służą popularyzacji nauki. Jednocześnie wiedza z tych obszarów jest często odbierana jako nadmiernie abstrakcyjna, trudna do przyswojenia i przełożenia na życie codzienne. Przygotowywana przez Ogród Botaniczny UW książka jest ważną publikacją, która naświetla te zagadnienia, zarówno w sensie metaforycznym jak i dosłownym: „od kuchni" pokazując jak łączy się ona z życiem codziennym, jedzeniem, ale także zakupami, uprawą roślin domowych i rozumieniem, jak w wyzwaniach zrównoważonych praktyk w życiu codziennym odbijają się makro problemy i jak można im na poziomie mikro przeciwdziałać.

 

 

botaniczny od kuchni środek 3

 

 

Poza poruszanymi tradycyjnie tematami sezonowości, lokalności, zrównoważonego rozwoju, bioróżnorodności, odpowiedniej i odpowiedzialnej diety, podjęte są tu wątki naszej osobistej odpowiedzialności za jakość życia przyszłych pokoleń. Żyjemy w przełomowych czasach. W obliczu zmian klimatycznych, kryzysu środowiskowego, epidemii otyłości i nadwagi w Polsce, bardziej potrzeba rewolucji niż ewolucji żywieniowej. Fundamentem rozwoju i zmian w społeczeństwie jest dobra edukacja oparta o wyniki badań naukowych.

 

 

botaniczny od kuchni środek 1

 

 

„Botaniczny od Kuchni" nie jest tylko prostym zbiorem ciekawych przepisów. Opowiada też o samych roślinach, popularyzuje i zbiera wiedzę z zakresu botaniki i etnografii. Wyczula na to, co dzieje się w przyrodzie. To rozmowa z czytelnikiem o jedzeniu, o tym, co zrobić, by było smaczniejsze i zdrowsze dla nas i naszych bliskich.

 

 

botaniczny od kuchni środek 4

 

 

W książce zebrane zostały wszystkie receptury i opowieści, jakie gościły na Facebooku Ogrodu Botanicznego UW w 2019 roku w ramach cyklu #SmacznePoniedziałki. Publikacja zachęca do przyjrzenia się zjadanym na co dzień roślinom raz jeszcze, do zastanowienia nad tym, dlaczego warto jeść sezonowo, w zgodzie z cyklem rozwojowym roślin i porą roku, uważniejszego spojrzenia na to, co rośnie na grządkach i w naturze, zachęca do wykorzystania produktów lokalnych. Zwraca uwagę na historię zastosowań danych roślin i ich wykorzystanie w kuchniach i kulturach różnych narodów. Ciekawe teksty o potrawach i ich składnikach są okraszone pięknymi fotografiami.

 

 

botaniczny od kuchni środek 2

 

 

Ta publikacja to także swego rodzaju częściowe podsumowanie działań edukacyjnych Ogrodu Botanicznego wynikających z troski o środowisko. Codziennie staramy się przekonywać naszych gości i uczestników warsztatów upowszechniających wiedzę o zdrowym żywieniu wspomagającym ochronę środowiska i lokalnych producentów żywności, że powszednie wybory, także te dotyczące pokarmów, mają wpływ na ich produkcję, a ta z kolei na naszą Planetę. W czasach realizującego się zagrożenia klimatycznego osobiste decyzje mogą przynajmniej spowolnić zmiany niekorzystne dla nas i przetrwania wielu innych organizmów.

 

W sprawach występowania Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego o dotacje zewnętrzne dla projektów współfinansowanych należy kontaktować się
z Kierownikiem Biura Fundacji UW.

Kontakt

Siedziba i adres do korespondencji:
Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa

NIP: 525-15-69-220
Regon: 001323248


Domek Ogrodnika

Lokalizacja Biura Fundacji:
„Domek Ogrodnika”, pok. 1.4
ul. Dobra 68/70
00-312 Warszawa

Telefon, fax:
tel.: +4822 5520882
fax: +4822 8267948

Zespół Biura Fundacji:
mgr Karolina Żardecka-Górska
Kierownik Biura Fundacji UW
e-mail: fundacja@fuw.pl

Numer rachunku bankowego:
PKO Bank Polski SA Oddział 56 w Warszawie
ul. Bagatela 15, 00-585 Warszawa
30 1020 1156 0000 7502 0008 7213

SWIFT: BPKOPLPW