ZASADY I TRYB DOFINANSOWYWANIA
|
|
1. Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego, zwana dalej „Fundacją”, w ramach wykonywanych zadań określonych w § 5 pkt 3,5,7 i 10 Statutu Fundacji UW, przyznaje:
1) jednostkom organizacyjnym Uniwersytetu Warszawskiego w rozumieniu § 11 Statutu Uniwersytetu, zwanym dalej „jednostkami”,
2) organizacjom studenckim Uniwersytetu Warszawskiego, utworzonym na podstawie art. 204 i 205 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005r., zwanym dalej „organizacjami”, w szczególności kołom naukowym, środki służące dofinansowaniu ich działalności na zasadach i w trybie określonych w niniejszej uchwale – o ile środki te nie pochodzą z przyjętych przez Fundację darowizn z poleceniem, w którym wskazane są inne zasady lub tryb ich wykorzystania.
2. Jednostki mogą występować do Fundacji o uzyskanie dofinansowania własnych projektów, jak i dofinansowania projektów przedstawionych przez grupy studentów nie będące organizacjami. Fundacja nie przyjmuje wniosków o dofinansowanie w kwocie niższej niż 500,00 zł.
3. Fundacja przyznaje środki na dofinansowanie przedłożonych projektów, zwanych dalej „projektami”, dotyczących w szczególności badań naukowych, konferencji naukowych lub publikacji wyników badań, bądź materiałów konferencji, przy czym wysokość dofinansowania ze strony Fundacji nie przekracza łącznego, pisemnie potwierdzonego dofinansowania, przyznanego przez Uniwersytet Warszawski i jego jednostki oraz Radę Konsultacyjną, Zarząd Samorządu Studentów, Fundację Universitatis Varsoviensis, a w zależności od projektu także dotacji ze strony innych podmiotów, takich jak Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, towarzystw naukowych itp.
4. Środki, o których mowa w pkt 3, przyznawane są na pisemny wniosek jednostki lub organizacji, złożony w Biurze Fundacji nie później niż 30 dni przed datą rozpoczęcia projektu, z zastrzeżeniem pkt 9, w odniesieniu do kół naukowych poparty w formie pisemnej przez opiekuna koła naukowego oraz kierownika jednostki organizacyjnej Uniwersytetu Warszawskiego, przy którym działa koło naukowe. Wniosek powinien zawierać, w szczególności:
1) określenie celu i przedmiotu projektu,
2) określenie czasu i miejsca realizacji projektu,
3) wykaz osób uczestniczących w realizacji projektu,
4) kalkulację kosztów realizacji projektu,
5) wnioskowaną kwotę dofinansowania ze środków Fundacji,
6) udokumentowane wskazanie wysokości i źródła pochodzenia pozostałych środków służących realizacji projektu,
7) określenie efektów merytorycznych i formalnych, projektu oraz wskazanie sposobu ich udostępnienia,
8) zobowiązanie do złożenia sprawozdania z realizacji projektu i wykorzystania przyznanych środków w terminie 30 dni po zakończeniu realizacji projektu, nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego, w którym zakończono realizację projektu, z zastrzeżeniem pkt 6,
9) wskazanie osoby upoważnionej do reprezentowania jednostki lub organizacji w sprawach związanych z projektem,
10) zobowiązanie do umieszczenia w wydawnictwach, materiałach informacyjnych, promocyjnych i innych materiałach dotyczących projektu, informacji o dofinansowaniu przez Fundację UW oraz umieszczenia jej logo.
Zarząd Fundacji może ustalić wzór wniosku.
5. Do wniosku o dofinansowanie projektu należy dołączyć dokumenty uprawdopodabniające koszty przedsięwzięcia (np. koszty biletów lotniczych, noclegów, wypożyczenia sprzętu konferencyjnego, wynajmu sal konferencyjnych, tłumaczeń, opłaty rejestracyjnej konferencji…itp.) zawarte w kalkulacji, przewidziane do finansowania przez Fundację.
6. W przypadku dotacji wydawniczych:
1) do wniosku o dofinansowanie projektu należy dołączyć kosztorys wydawniczy oraz co najmniej jedną recenzję samodzielnego pracownika naukowego,
2) podstawą rozliczenia dotacji jest przekazanie, wraz z fakturą lub notą księgową, egzemplarza publikacji, zawierającej informację o współfinansowaniu wydawnictwa przez Fundację oraz logo Fundacji, jeśli możliwe było jego umieszczenie na publikacji (logo dostępne na stronie www.fuw.pl/kontakt).
7. W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Zarządu Fundacji może skierować do rozpatrzenia przez Zarząd Fundacji wniosek złożony w terminie krótszym niż 30 dni przed data rozpoczęcia projektu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Zarząd może w trybie pilnym rozpatrzyć sprawę w drodze obiegowej oraz w terminach innych niż podane w pkt 11.
8. W jednym terminie rozpatrywania wniosków mogą być rozpatrzone nie więcej niż dwa wnioski złożone przez tego samego wnioskodawcę – jednostkę lub organizację. Jeżeli jeden wnioskodawca złoży więcej niż dwa wnioski na jeden termin, żaden wniosek tego wnioskodawcy nie będzie rozpatrzony.
9. Wnioski nie spełniające wymagań określonych w pkt 4, 5, 6 są zwracane wnioskodawcom bez rozpatrywania, wraz z informacją o powodach zwrotu. Wniosek zwrócony może być złożony ponownie po usunięciu powodów, dla których nastąpił zwrot.
10. Zarząd Fundacji UW ustala następujące terminy przyjmowania wniosków:
do 15 stycznia, do 15 marca, do 15 czerwca, do 15 października każdego roku.
11. Dofinansowanie przyznawane jest, w granicach wniosku, odpowiednio do oceny merytorycznej projektu oraz wysokości środków, którymi dysponuje Fundacja,
z uwzględnieniem pkt.3. Zarząd Fundacji UW może ustalić tematyczny podział wniosków, w szczególności na:
1) wydawnictwa,
2) organizację konferencji,
3) udział w konferencjach krajowych i zagranicznych,
4) projekty badawcze krajowe i zagraniczne i dofinansować po jednym z każdej grupy.
12. Odmowa przyznania dofinansowania wymaga uzasadnienia. Pisemną decyzję Zarządu Fundacji wnioskodawca może otrzymać wyłącznie na pisemna prośbę, złożoną w biurze Fundacji.