Media społecznościowe w postępowaniu karnym, red. nauk. Paweł Waszkiewicz
Projekt monografii naukowej „Media społecznościowe w postępowaniu karnym” zrealizowany został przez Koło Naukowe Białego Wywiadu. Publikacja porusza tematykę występowania oraz roli mediów społecznościowych w polskim postępowaniu karnym. Problematyka ta wciąż jest czymś nowym dla polskiego piśmiennictwa naukowego, dlatego, biorąc pod uwagę specyfikę i potencjalne korzyści płynące z wykorzystania social mediów w procedurze karnej, zdecydowano się na badania eksploracyjne właśnie z nią związane.
W monografii podjęto się analizy pojawiania się dowodów z mediów społecznościowych w tych kwalifikacjach prawnych, w których, wedle dotychczasowej wiedzy, potencjał ich wystąpienia jest największy. W tym celu przeprowadzono badania aktowe w sądach leżących we właściwości Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, dzięki czemu całość prac obejmuje aspekt praktyczny, a nie jedynie teoretyczny. Wielość kwalifikacji prawnych zapewnia podejście holistyczne, gdyż zbadane zostało nie tylko występowanie rzeczonych dowodów, ich wpływ na bieg sprawy oraz sposoby postępowania z nimi, ale również różnice zachodzące w tych obszarach między poszczególnymi kwalifikacjami. Pogłębionej analizie poddano sprawy, gdzie pojawienie się elementu rzeczywistości wirtualnej jest zarówno najbardziej prawdopodobne, jak i najbardziej znaczące — tak jak ma to miejsce w przypadku uporczywego nękania czy tzw. przestępstw z nienawiści.
Przedmiotowa monografia jest kolejną publikacją powstałą we współpracy Koła Naukowego Białego Wywiadu oraz IPN PAN. Wybrana przez autorów projektu publikacja w formie wolnego dostępu online podyktowana jest chęcią z jednej strony popularyzacji zagadnienia, z drugiej przyczynienia się do umożliwienia zapoznania się z wynikami wielomiesięcznej pracy jak największej liczbie osób zainteresowanych.