Iryna Kononenko, Wielki polsko-ukraiński słownik frazeologiczny z indeksem
Fundacja UW wsparła finansowo wydanie polsko-ukraińskiego słownika frazeologicznego, pierwszego tak dużego słownika tego typu.
Praca leksykograficzna jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na słownik konfrontatywny, przedstawiający frazeologię polską i ukraińską. Każde hasło słownikowe składa się z wyjściowego frazeologizmu polskiego, jego znaczenia (znaczeń) oraz odpowiednika ukraińskiego. Wyrazy ukraińskie mają zaznaczony akcent. W Słowniku uwzględniono wartość stylistyczną jednostek frazeologicznych polskich i ukraińskich. Wydanie kończy się indeksem polskich i ukraińskich frazeologizmów występujących w słowniku.
Słownik został pomyślany jako pomoc naukowa, przydatna dla studentów, wykładowców i doktorantów studiów ukrainistycznych i polonistycznych, zwłaszcza w przygotowaniu zajęć teoretycznych i specjalizacyjnych (np. semantyka, leksykologia, stylistyka, gramatyka kontrastywna i in.), skierowana do naukowców Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Wydziału Polonistyki UW oraz jednostek pokrewnych w Polsce i na Ukrainie. Słownik może służyć jako niezbędne wsparcie naukowe dla osób przygotowujących prace licencjackie, magisterskie, doktorskie z językoznawstwa, jest przydatny w praktycznej nauce języka polskiego (dla Ukraińców) i ukraińskiego (dla Polaków). Adresatami słownika są również studenci z Ukrainy studiujący na polskich uczelniach. Słownik może być wykorzystany w nauczaniu języka polskiego jako obcego w szkołach średnich i wyższych w Ukrainie. Publikacja będzie nieodzowną pomocą dla tłumaczy.
Z uwagi na bliskie pokrewieństwo języka polskiego i ukraińskiego publikacja jest ważnym uzupełnieniem badań lingwistycznych w aspekcie porównawczym. Porównanie tych języków potwierdza ich typologiczną bliskość, uwarunkowaną bliskim pochodzeniem oraz wielowiekowym współdziałaniem. Jednocześnie słownik uwyraźnia specyfikę jednostek frazeologicznych w obu językach. Materiał słownika odzwierciedla związek pomiędzy językiem, kulturą i mentalnością narodu polskiego i ukraińskiego.