Człowiek jako znak, tom jubileuszowy dla uczczenia 70-lecia prof. dr. hab. Zbigniewa Klocha
Pięcioosobowy zespół pod kierunkiem dr hab. Ewy Rudnickiej podjął się wydania monografii dla uczczenia jubileuszu 70-lecia prof. dr. hab. Zbigniewa Klocha, wybitnego semiotyka kultury, wywodzącego się z IBL PAN, wieloletniego pracownika Uniwersytetu Warszawskiego, zaangażowanego w pionierskie działania jednostek związanych z Wydziałem „Artes Liberales" UW: Kolegium MISH, Akademii Artes Liberales, zasłużonego organizatora cyklu sesji Międzynarodowej Szkoły Humanistycznej.
Przygotowana książka nosi tytuł „Człowiek jako znak” i jest zachętą do myślenia o człowieku jako o swoistym znaku. Ponieważ redakcji zależało na ujęciu interdyscyplinarnym i wieloznacznościach ujęć umotywowanych nie tylko semiotycznie, zespół proponuje kilka perspektyw rozważań: człowiek jako znak w myśli, języku i sferze sacrum, jako znak w przestrzeni naturalnej, społecznej i kulturowej, a wreszcie jako znak w literaturze i innych sztukach. Dzięki temu książka skłania do refleksji nad istotą człowieczeństwa, wiarą człowieka w to, że jest królem stworzeń, oraz nad tym, jakie znaki wybudzają człowieka z jego antropocentrycznego letargu.
Efektem prac jest interdyscyplinarny zbiór trzydziestu studiów napisanych przez badaczy z różnych ośrodków naukowych (także zagranicznych) i z różnych dyscyplin. Tom jest więc cennym zbiorem refleksji filozoficznych, językoznawczych, kulturoznawczych, literaturoznawczych, historycznoartystycznych, przyrodniczych i społecznych na temat człowieka rozpatrywanego w różnych wymiarach i zakresach z uwzględnieniem obszarów pogranicznych poszczególnych dyscyplin. Redakcji zależało na tym, by tom, który powstał dzięki wspólnej pracy, był ważnym dziełem semiotycznym oraz by jego opublikowanie uczciło Człowieka, dla którego semiotyka jest nauką żywą, nieortodoksyjną, uzależniającą naszą wiedzę od świata, w którym żyjemy. Publikacja stanowi więc niekwestionowane nowum wśród polskich pozycji wydawniczych.