PL | EN

Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego
University of Warsaw Foundation

Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego – wersja 3.0

Photo!

 

Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego będzie obchodziło wkrótce jubileusz siedmiu lat nieprzerwanej działalności. Od momentu podjęcia prac nad jego budową minęło z kolei dziewięć lat. Możemy powiedzieć, że jako projekt online ma ono już swoje lata...

To jeden z powodów, dla których Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego jako współzałożyciel i mecenas projektu podjęła kilka miesięcy temu razem z Obserwatorium Językowym Uniwersytetu Warszawskiego prace nad całkowicie nową wersją Obserwatorium. Już wkrótce wszyscy miłośnicy polszczyzny, jej rodzimi użytkownicy, cudzoziemcy, badacze języka, last but not least – dotychczasowi i nowi Użytkownicy Obserwatorium, będą mogli cieszyć się, tak sądzimy, jednym z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych merytorycznie oraz funkcjonalnie portali tematycznych w Polsce – Obserwatorium Językowym Uniwersytetu Warszawskiego 3.0.

Przygotowaliśmy dla Was 14 całkowicie nowych modułów o języku, a w ich obrębie kilkadziesiąt nowych funkcjonalności.

 

Do zobaczenia wkrótce w wersji 3.0.

 

Poniżej znajdziecie wizualizacje i krótkie opisy wybranych modułów w Obserwatorium Językowym Uniwersytetu Warszawskiego 3.0:

 

1.

SLAJDER Z WYSZUKIWARKĄ CENTRALNĄ

W pełnoekranowym slajderze znajdziecie najświeższe neologizmy opatrzone ilustracją. Z pewnością nie jeden raz będziecie zaskoczeni.

Wyszukiwarka centralna pozwala na zaawansowane wyszukiwanie treści w sześciu słownikach nowego Obserwatorium oraz we wszystkich innych modułach.

 

2.

SŁOWNIKI

Nowe Obserwatorium to już nie tylko słownik neologizmów. Dodaliśmy pięć kolejnych słowników: frazeologizmów eponimicznych, erudytyzmów, etymologiczny, ortograficzny i paronimów. Trzy z nich będziecie mogli tworzyć i aktualizować sami.

W słownikach znajdziecie również poszerzony układ fasetowo-blokowy hasła i nowe rozwiązania leksykograficzne.

 

3. i 4.

CZĄSTKI SŁOWOTWÓRCZE i POLA WYRAZOWO-ZNACZENIOWE

Te dwa moduły ucieszą zwłaszcza naukowców i badaczy polszczyzny.

W module CZĄSTKI SŁOWOTWÓRCZE znajdziecie filtry pozwalające wyszukać we wszystkich słownikach i ułożyć w listy wyrazy kończące się lub rozpoczynające daną cząstką słowotwórczą, np.: info--ing-izm. Tu także znajdziecie podmoduł SŁOWNIK A TERGO, niezbędny dla językoznawców zajmujących się słowotwórstwem.

W module POLA WYRAZOWO-ZNACZENIOWE pogrupowaliśmy tematycznie wszystkie zasoby hasłowe. Interesujecie się daną dziedziną życia? Chcecie wiedzieć, jakie pola leksykalno-semantyczne są najbardziej produktywne we współczesnej polszczyźnie? Zajrzyjcie do tego modułu.

  

5.

STATYSTYKI

Moduł STATYSTYKI w przejrzysty sposób prezentuje rozbudowane i zróżnicowane zasoby słownikowe nowego Obserwatorium. Będzie można podejrzeć w nim m.in. najnowsze hasła (Ostatnio opublikowane), hasła zgłoszone, ale czekające jeszcze na publikację (Ostatnio dodane), hasła zgłoszone, które nie spełniają kryteriów do publikacji (Negatywnie zweryfikowane).

 

6.

PORADNIKI JĘZYKOWE Z KALENDARZEM

W module tym udostępniamy w całości w wersji elektronicznej dwie publikacje Obserwatorium Językowego UW i Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego (pierwsza z wymienionych) – Ogarnij język polski i Polszczyzna. Instrukcja obsługi. Znajdziecie tu także zapowiedzi i fragmenty obu publikacji na kolejny rok kalendarzowy. Na start mamy już dla Was ponad 1200 tekstów o współczesnej i dawnej polszczyźnie.

 

7.

PODCASTY

Będziemy dla Was rozwijać bazę podcastów o języku. Przypomnijmy, jak zaczynaliśmy:

https://soundcloud.com/nowewyrazy

 

8.

SŁOWNIKI ILUSTROWANE

W module SŁOWNIKI ILUSTROWANE mamy ambicję zgromadzić z czasem większą liczbę ilustracji do haseł słownikowych (zdjęć, grafik, infografik i autorskich rysunków) niż zawierają słowniki liderów: Słownik ilustrowany języka polskiego Michała Arcta oraz Ilustrowany słownik języka polskiego (PWN). Na start dajemy ponad 1000 ilustracji.

 

9. i 10.

HASŁO NA TYDZIEŃ i CZY WIESZ, ŻE…

HASŁO NA TYDZIEŃ to autorski cykl esejów jednego z naszych redaktorów (a jeszcze wcześniej Użytkowników Obserwatorium od początku jego istnienia) – Tomasza Deca. W obecnej wersji Obserwatorium opublikowaliśmy już 10 esejów.

W module CZY WIESZ, ŻE… znajdziecie całe mnóstwo językowych ciekawostek.

 

11.

E-KARTY JĘZYKOWE

E-KARTY JĘZYKOWE to pierwsza w historii językowa gra elektroniczna, która w całości dotyczy nowych wyrazów w polszczyźnie. Jako gracze (rodzimi użytkownicy polszczyzny, a także obcokrajowcy) otrzymacie narzędzie online w formie gry, dzięki któremu będziecie mogli poznać kilkaset nowych słów w polszczyźnie, wraz z ich znaczeniem, budową, pochodzeniem, przynależnością do pola wyrazowo-znaczeniowego, informacją (gdzie to potrzebne) o kontekście kulturowym oraz wizualizacją graficzną (w postaci zdjęć, grafik, infografik i autorskich rysunków) zaczerpniętych ze zgromadzonych zasobów ilustracji Obserwatorium Językowego UW oraz powstałych specjalnie na potrzeby gry.

Jaka to działa?

Musicie odgadnąć dany neologizm, który ukazuje się na ekranie w formie ilustracji (zdjęcia, grafiki, infografik lub autorskiego rysunku). Za prawidłową odpowiedź otrzymujecie odpowiednią liczbę punktów. Możecie również skorzystać z szeregu coraz bardziej szczegółowych podpowiedzi, ale wówczas punktacja jest obniżona. Możecie również wybrać zakres wiekowy gracza, pole wyrazowo-znaczeniowe neologizmów (np. PODRÓŻOWANIE, PRACA, KULINARIA itd.) i in. filtry.

 

To nie wszystkie nowości. Najważniejsi są ludzie.

Do zobaczenia wkrótce w Obserwatorium Językowym Uniwersytetu Warszawskiego 3.0 – Obserwtorium, które możecie współtworzyć sami.

 

W sprawach występowania Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego o dotacje zewnętrzne dla projektów współfinansowanych należy kontaktować się
z Kierownikiem Biura Fundacji UW.

Kontakt

Siedziba i adres do korespondencji:
Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa

NIP: 525-15-69-220
Regon: 001323248


Domek Ogrodnika

Lokalizacja Biura Fundacji:
„Domek Ogrodnika”, pok. 1.4
ul. Dobra 68/70
00-312 Warszawa

Telefon, fax:
tel.: +4822 5520882
fax: +4822 8267948

Zespół Biura Fundacji:
mgr Karolina Żardecka-Górska
Kierownik Biura Fundacji UW
e-mail: fundacja@fuw.pl

Numer rachunku bankowego:
PKO Bank Polski SA Oddział 56 w Warszawie
ul. Bagatela 15, 00-585 Warszawa
30 1020 1156 0000 7502 0008 7213

SWIFT: BPKOPLPW